Wydawnictwo Bubo

Wydawnictwo Bubo to miejsce służące przekładaniu marzeń, idei, pasji oraz rozmaitych opowieści na papier. Wydajemy tutaj książki o Arktyce, o wyprawach polarnych, psich zaprzęgach oraz nade wszystko o relacjach człowieka z całą otaczającą go naturą. Na dodatek są to relacje postrzegane poprzez pryzmat współpracy i dzielenia codziennego życia z psami zaprzęgowymi.
Natura, świat i życie przemierzane psim zaprzęgiem dało nam niezwykłą i niespotykaną perspektywę, z której przyglądamy się wielu aspektom życia. Czytając nasze książki sami możecie spojrzeć na świat z naszego punktu widzenia.

Dotychczas wydaliśmy dwie książki. Pierwsza to "23 kilometr", rzecz o pasji, o naszych wyprawach psimi zaprzęgami, o pierwszych kontaktach z Arktyką. Pełno w niej emocji, opisów trudnej drogi do realizacji marzeń. Znajdziecie też w niej dowody na istnienie zupełnie wyjątkowych związków pomiędzy nami i naszymi psami.
"23 kilometr" to książka wyjątkowa. Nikt wcześniej w taki sposób nie pisał o psich zaprzęgach, nie stawiał tak wysoko wartości etycznych oraz empatii w pracy z psim zespołem. Nikt wręcz nie pisał wcześniej w taki sposób o psach.

 



Kolejna książka to "Lapońska przygoda Mai", opowieść dla dzieci, której główną bohaterką jest dziesięcioletnia Maja, która przeżywa niezwykłą przygodę za kołem polarnym wraz ze swoimi psimi przyjaciółmi. Ta książka, podobnie jak "23 kilometr" jest zupełnie wyjątkowa, jeśli chodzi o jej tematykę. Psi zaprzęg raczej rzadko występuje w roli głównej w dziecięcej literaturze. Do tego dochodzą jeszcze wyjątkowe relacje Mai i psów. Psów jako przyjaciół, towarzyszy i partnerów nie tylko w realizacji trudnego zadania, ale również partnerów w życiu codziennym. Na dodatek wszystkie występujące w tej książce psy są prawdziwe. Każdy z nich był naszym towarzyszem na pewnym etapie naszego życia. Jest to oczywiście Zuza, Dante, Nanook, Pips, DeeDee i każdy inny psiak występujący w tej książce. Na dodatek wszystkie psy.... ale to może sami przeczytajcie. Nie będziemy zdradzać tajemnic "Lapońskiej przygody Mai".



Obecnie trwają prace redakcyjne nad trzecią naszą książką noszącą tytuł "Ponad wszystko". Mamy nadzieję, że w połowie kwietnia będziemy mogli ogłosić jej premierę. Będzie to, podobnie jak "23 kilometr" książka dla dorosłych i starszej młodzieży.

W przyszłości ukaże się także kontynuacja przygód i opowieści Mai. Od początku zakładaliśmy, że Maja będzie bohaterką całego cyklu książek, a nie tylko jednej, więc pracujemy nad tym tematem od jakiegoś czasu.

Zapewne na tych książkach nie skończy się nasza praca i powstaną w mniej lub bardziej odleglej przyszłości, kolejne publikacje, do czytania których zapraszamy już teraz.

Wydawnictwo to jednak nie tylko same książki. To także spotkania autorskie oraz zajęcia warsztatowe, podczas których również zabieramy słuchaczy i czytelników na wyprawę do naszego świata. W trakcie spotkań autorskich opowiadamy o Arktyce, o Laponii, o naszych przygodach podczas wypraw polarnych, o zwierzętach i ludziach ją zamieszkujących. Mówimy sporo o klimacie i jego zmianach oraz jaki te zmiany mają wpływ na życie ludzi, zwierząt i świata roślin. Opowiadamy o zwyczajach Samów, rdzennych mieszkańców Laponii, o ich życiu kiedyś i dzisiaj. W opowieściach odwiedzamy niezwykłe miejsca, takie jak parki narodowe, wioskę świętego Mikołaja, ogromne jeziora, jak Inarijärvi, fiordy, czy wielkie płaskowyże, jak norweski Finnmark. Opowiadamy o niezwykłych i bardzo silnych związkach z psami, o tym że każdy z naszych psów to członek naszej rodziny, któremu dajemy miłość, troskę i opiekę przez całe jego życie. Opowiadamy również o Domu Psiego Seniora, o tym, że jest on właśnie tej troski i miłości wyrazem oraz naszą bezwzględną powinnością.

Zajęcia warsztatowe to z kolei spotkania, w trakcie których skupiamy się bardziej na praktycznej stronie współpracy z psim zaprzęgiem i realizacji trudnych, polarnych wypraw. Demonstrujemy na nich sprzęt, którego używamy w Arktyce. Są to duże, wyprawowe sanie, specjalny zimowy namiot oraz cała masa drobnego, choć również niezbędnego sprzętu. Uczestnicy, zazwyczaj dzieci i młodzież, wszystkiego mogą dotknąć i wypróbować. Mogą poczuć się choćby przez chwilę jak maszer, czyli człowiek podróżujący psim zaprzęgiem. Mogą na własnej skórze doświadczyć, jak "wygodnie" jest w namiocie, w śpiworze, do którego musimy wejść w całej odzieży, jedynie zdejmując zewnętrzne buty. Oczywiście te praktyczne zajęcia przeplatane są naszymi opowieściami. Zawsze przy tych warsztatach towarzyszy nam przynajmniej jeden z naszych psów, członków zespołu polarnego. Te warsztaty są znakomitą propozycją na ferie zimowe, wakacje letnie, ale także na każdy inny moment w roku, czy to zimą, czy w miesiącach ciepłych.





Riisitunturi

  W Parku Narodowym Riisitunturi jest kilka miejsc, w których można przenocować. To jest najbardziej wypasione. Sześcioosobowa chata, wyposa...